sobota, 30 października 2010
Svalbard 360 – szczegóły wyprawy.

O nowo przygotowywanej wyprawie, wspominałem wcześniej.
Będzie to chyba najtrudniejsza wyprawa, z wszystkich projektów, które dotychczas zrealizowałem.
2000 km po arktycznym morzu i próba pierwszego w historii opłynięcia Svalbardu.

Będzie to ekspedycja o najwyższym stopniu trudności, jakiej może sprostać morski kajakarz, a także pierwsza polska wyprawa kajakowa działająca tak daleko na północ.
Będziemy działać w grupie, wystawieni na niskie temperatury i bardzo silne wiatry, które w tamtych rejonach świata wieją nieprzerwanie.
Spodziewane trudności związane są ze zwartym pakiem lodowym, który szczególnie w cieśninie Hinlopen, stanowić może trudną do przebycia barierę. Oprócz tego nastawieni będziemy na ciekawość i ataki morsów i niedźwiedzi polarnych, które są bardzo aktywne w tamtych rejonach.
Do tej pory żadna z prób podjęta przez ekipy z różnych państw, nie została zakończona sukcesem.
Z ostatnich wypraw, jedna zatrzymana została przez lodowe paki, które zakleszczyły kajakarzy 6 km od brzegu. Druga natomiast zaatakowana została przez białego niedźwiedzia, który wtargnął do namiotu, wyciągając z niego jednego z uczestników.


fot. Piotr Opacian

Nasza wyprawa poza aspektem eksploracyjnym i sportowym, pragnie nawiązać do wspaniałej historii polskiej obecności na Spitsbergenie, gdzie od 1958 roku prowadzone są regularne badania naukowe, a od 1978 roku działa nieprzerwanie Polska Stacja Polarna P.A.N., leżąca u wybrzeży Zatoki Białych Niedźwiedzi, wewnątrz fiordu Hornsnud.
Wspaniałą kartę zapisali Andrzej Zawada, który na czele pionierskiej wyprawy dokonał szeregu pierwszych wejść na najtrudniejsze szczyty wyspy, oraz dokonań Stanisława Siedleckiego wraz z prof. Ryszardem Wiktorem Schrammą, którzy opłynęli Spitsbergen łodzią bezpokładową.


Fot. Piotr Opacian

„Svalbard 360” to pierwsza ekspedycja na liście projektów ekstremalnych wypraw kajakowych „PO HORYZONT”.
Celem projektu, jest dotarcie do najbardziej oddalonych i niedostępnych miejsc na świecie. Idea pionierskich ekspedycji do miejsc oddalonych i dzikich, do których zmierzać będziemy kajakami, w których pomieścić musimy wszystko to, co niezbędne by przeżyć i osiągnąć zamierzony cel.
Zasada która przyświeca naszemu projektowi, to dobór najtrudniejszych celów, maksymalna samowystarczalność podczas realizacji przedsięwzięcia, oraz zespół dwu lub trzy kajakowy tworzący zgrany team.

Tagi: svalbard
18:10, antekwielki , Svalbard
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 25 lipca 2010
Nowa ekstremalna wyprawa - Svalbard 360.


W zasadzie wyprawa pod nazwą Svalbard 360 nie ma jeszcze oficjalnej strony (ale będzie miała), ale z uwagi na to, że informacje o tej wyprawie pojawiły się już w sieci, podaję dwa linki do stron, na których można dowiedzieć się więcej o tym przedsięwzięciu.

Pierwszy tekst zatytuowany jest Podróżnicy są jak poeci.

Drugi natomiast Ekstremalna wyprawa morskich kajakarzy.


fot. Piotr Opacian.

Tagi: svalbard
17:58, antekwielki , Svalbard
Link Dodaj komentarz »
stat4u